KOMPUTER - urządzenie elektroniczne służące do automatycznego przetwarzania informacji.
Architektura von Neumanna
W architekturze tej komputer składa się z trzech głównych komponentów:
- procesor - odpowiedzialny za wykonywanie podstawowych operacji arytmetycznych
- pamięć - przechowująca dane programu oraz instrukcje programu
- urządzeń wejścia/wyjścia - służących do interakcji z operatorem
Logiczna budowa komputera
Zestaw komputerowy
Współczesny komputer to zespół urządzeń wewnętrznych oraz zewnętrznych złożony w tzw. zestaw komputerowy, gdzie rodzaje zastosowanych urządzeń określają przeznaczenie oraz zdolności operacyjne komputera.
Budowa jednostki centralnej
Procesor - kluczowy element komputera, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.
Pamięć operacyjna - w pamięci operacyjnej RAM przechowywane są przetwarzane dane, programy oraz wyniki wykonania programów. Pamięć RAM można odczytywać i zapisywać w dowolnym czasie, jednak po wyłączeniu zasilania wszystkie dane są tracone.
Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
Płyta główna - jest podstawowym komponentem komputera. Stanowi podstawę do której podłącza się wszystkie inne części jednostki centralnej
Dysk twardy - rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pozwala na zapisywanie danych na stałe, bez ich utraty po odłączeniu zasilania.
Zasilacz komputerowy - urządzenie, które zamienia napięcie przemienne dostępne w sieci elektrycznej na cały zestaw stałych napięć potrzebnych do pracy komputera.
Obudowa komputera - to najczęściej metalowa z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.
Dobór konfiguracji komputera
Przed zakupem jakiegokolwiek komputera trzeba zadać sobie pytanie „do czego używany będzie zestaw?”. Po co kupować wydajny komputer, który będzie używany do pracy biurowej?
Wyróżnia się cztery podstawowe konfiguracje komputerów:
- Komputer do pracy biurowej
- Komputer domowy
- Centrum Multimedialne
- Komputery do gier
Komputer do pracy biurowej
Komputer taki jest zwykle używany do pracy z pakietami biurowymi, przeglądania Internetu. W takich komputerach nie jest ważna wydajność, oczywiście komputer musi być na tyle mocny, aby działać stabilnie z dedykowanym systemem operacyjnym. Wystarczy tutaj zintegrowany układ graficzny, dźwiękowy i karta sieciowa. Oczywiście komputer nie może być zbudowany ze słabych jakościowo komponentów, gdyż komputer biurowy zazwyczaj pracuje po osiem godzin dziennie i musi być niezawodny.
Komputer domowy
Komputer domowy służy do wielu zadań. Główne z nich to przeglądanie Internetu, komunikatory internetowe, gromadzenie domowej galerii zdjęć, muzyki, obróbka zdjęć i filmów. Do takiego komputera zaleca się zastosować płytę główną ze średniej półki, procesor dwu rdzeniowy, 2GB pamięci operacyjnej i w miarę pojemny dysk, aby pomieścić wszystkie pliki. Co do karty graficznej to najlepiej oddzielny układ.
Komputer Multimedialny
Są to komputery wykorzystywane do odtwarzania muzyki MP3, filmów DivX, DVD, przeglądania zdjęć itp. Tutaj wystarczy 2GB pamięci, płyta główna ze średniej półki, dwurdzeniowy procesor i średniej pojemności dysk twardy. Na pewno przyda się tuner telewizyjny i dobra, ładna obudowa. Komputer musi być również cichy, za czym idzie zintegrowana lub pasywnie chłodzona karta graficzna. Napęd optyczny może być nawet Blu-ray, gdyż standard ten robi się coraz popularniejszy.
Komputer do gier
Dzisiejsze gry są jak wiadomo bardzo wymagające. Tutaj wszystkie komponenty wpływają na płynność animacji w grze. Komputery do gier są przy tym dużo droższe od innych maszyn. Tutaj należy wybrać dobrą płytę główną opartą np. na chipsecie P45, co najmniej 4GB pamięci operacyjnej, szybki procesor dwu lub cztero rdzeniowy. Co do ilości pamięci karty graficznej to zależy od rozdzielczości natywnej monitora. Jeżeli wynosi ona do 1440x900 to wystarczy ok. 1GB jeśli więcej to nie zaszkodzi 2GB. Płyta główna najlepiej z dwoma złączami PCI-E aby w przyszłości rozbudować komputer o drugą kartę graficzną. Dysk twarde najlepiej podpiąć w RAID. Ważna jest też dobrze chłodzona obudowa zapewniająca szybki obieg powietrza.
Laptop czy komputer stacjonarny?
Kilka cech przemawiających za komputerem stacjonarnym:
- zdecydowanie większa wydajność przy tej samej cenie sprzętu
- łatwiejsza i tańsza rozbudowa komputera
- łatwiejszy i tańszy w naprawie - lepszy dostęp do poszczególnych podzespołów
- lepszy komfort pracy - większy monitor i większy wybór klawiatur i innych urządzeń sterujących
- zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu
- mniejsze zapotrzebowanie na prąd
Zadanie domowe
Na podstawie informacji odszukanych w internecie (porównywarki, sklepy z elektroniką, aukcje) zaprojektuj dla siebie zestaw komputerowy. Maksymalna cena zestawu wynosi 4000 zł. Zapisz parametry i cechy wszystkich podstawowych podzespołów. Każdy wybór krótko uzasadnij. Do wykonania zadania wykorzystaj plik zamieszczony poniżej.