ARKUSZ KALKULACYJNY
Ćwiczenia i materiały do lekcji oraz ćwiczenia dodatkowe dla chętnych znajdziecie na stronie: informatyka.wsip.pl
Przypomnij sobie podstawowe podstawy pracy z arkuszem kalkulacyjnym Excel - Zobacz filmy na stronie informatyka.wsip.pl
Arkusz kalkulacyjny to wygodne narzędzie analityczne, które umożliwia zbieranie i analizowanie danych, mniej i bardziej skomplikowane obliczenia oraz graficzną prezentację danych. Świetnie sprawdza się też w różnych symulacjach, gdyż po jednorazowym wprowadzeniu danych kolejne modyfikacje nie wymagają wpisywania ich od początku, tylko uwzględnienia zmian. Każdy dokument arkusza kalkulacyjnego (skoroszyt, zeszyt) składa się z zestawu dwuwymiarowych tabel oznaczanych w poziomie wielkimi literami, a w pionie liczbami. Pozwala to na wygodną obróbkę danych oraz ich prezentację zarówno w formie tabelarycznej, jak i graficznej (wykresy).
ZASTOSOWANIE ARKUSZA KALKULACYJNEGO
Najczęściej arkusz kalkulacyjny postrzegany jest jako zaawansowany kalkulator pozwalający na sporządzanie diagramów i wykresów, narzędzie umożliwiające opracowywanie analiz, kalkulacji i raportów albo rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów algorytmicznych. Jednak aplikację tę warto wykorzystywać na co dzień np. do planowania budżetu domowego.
Do najpopularniejszych arkuszy kalkulacyjnych należą:
- Microsoft Excel
- Apache OpenOffice Calc
- LibreOffice Calc
- Apple Numbers
- Arkusze Google
Chociaż różnią się między sobą, poznanie zasady działania jednego programu powoduje, że bez problemu można obsługiwać inny - zwłaszcza że twórcy starają się, by podstawowe funkcje miały te same nazwy.
FORMATY LICZB
Do komórek arkusza wpisuje się:
Liczby można wyświetlać w różnym formacie, np.:
- w formie dat,
- procentów
- walut
- numerów specjalnych typu PESEL
Data może być wyświetlana w różny sposób (np. 24 kwi 86, 1986-04-24, 24 kwiecień 1986) i wykorzystywana w obliczeniach, ponieważ arkusz kalkulacyjny przechowuje ją w postaci liczby dni między datą wpisaną a ustaloną jako zerowa. Domyślnym dniem zerowym (liczbą 1) dla programu Excel jest 1 stycznia 1900 r., co oznacza, że data 1 stycznia 2018 r. jest liczbą 43 101. W przypadku programu Calc domyślnym dniem zerowym jest 30 grudnia 1899 r., a w systemach z rodziny macOS - 1 stycznia 1904 r. Daty przed dniem zerowym często nie są poprawnie interpretowane, co potrafi skomplikować analizę czasową o charakterze historycznym, ponieważ program może odczytywać część dat jako zwykły tekst.
WPROWADZANIE FORMUŁ
Formuły to wzory, które w arkuszu poprzedza się zawsze znakiem równości, w zależności od stopnia skomplikowania mogą składać się z operatorów, nazw funkcji wbudowanych oraz argumentów (liczb, komórek, zakresów komórek, innych funkcji).
Funkcje są pogrupowane w różne kategorie:
- funkcje matematyczne i trygonometryczne np. SUMA, PI
- funkcje statystyczne np. MAX, MIN, ŚREDNIA
- funkcje związane z datami i godzinami np. DZIŚ (wskazującą bieżącą datę) i TERAZ (wskazującą bieżącą datę i godzinę).
W razie trudności z odnalezieniem potrzebnej funkcji można ją wywołać za pomocą przycisku fx, przy pasku formuły i przejrzeć listę wszystkich funkcji.
ADRESOWANIE KOMÓREK
W trakcie wprowadzania formuły należy wziąć pod uwagę, czy wartości mają się zmieniać podczas kopiowania formuły do innych komórek, czy nie, i zastosować odpowiednio adres:
- względny komórki ma postać: litera (ciąg liter) i liczba np. B11. Stosuje się go w celu automatycznej zamiany adresów podczas przeciągania formuł.
- bezwzględny komórki zawiera znak dolara zarówno przed literą, jaki liczbą, np. $B$11. Używa się go wtedy, gdy podczas kopiowania formuł nie powinna się zmienić wartość danej komórki.
- mieszany komórki stanowi połączenie adresów bezwzględnego i względnego, np. $B11 albo B$11. Jest on jest przydatny, gdy określone wartości mają się odnosić do konkretnej kolumny lub konkretnego wiersza.
Aby skopiować formułę, należy zaznaczyć komórkę, w którą została wpisana, a następnie - w zależności od potrzeb - przeciągnąć ją odpowiednio w dół, w bok lub po skosie za pomocą uchwytu wypełnienia.
DIAGRAMY I WYKRESY
Przedstawienie danych w formie graficznej nierzadko ułatwia zrozumienie zawartych w nich informacji oraz relacji zachodzących między poszczególnymi pozycjami. Arkusz kalkulacyjny oferuje wiele typów i podtypów diagramów oraz wykresów, każdy przeznaczony do innych celów. W zależności od potrzeb można użyć odpowiedniego typu wykresu.
- Do porównania wartości liczbowych wykorzystuje się diagramy kolumnowe lub słupkowe w wersji dwu- lub trójwymiarowej oraz ich odmiany. Przy czym w diagramach kolumnowych łatwiej dodać czytelne etykiety. W zależności od potrzeb można tworzyć diagramy grupowane (odnoszące się do kilku serii danych) i skumulowane (np. kolumnowy i słupkowy, całościowo reprezentujące sumę wszystkich serii danych).
- Na potrzeby analizy procentowego udziału danej kategorii w całej próbie stosuje się diagramy kołowy lub pierścieniowy oraz ich odmiany.
- Dane zmieniające się w sposób ciągły w danym czasie, w tym tendencje wzrostowe lub spadkowe, najwygodniej obserwuje się na wykresie liniowym. Na jednym rysunku można zaprezentować dane z jednej lub kilku serii.
ĆWICZENIE. Obliczanie dni
- zygotuj tabelę, za pomocą której można obliczyć wiek zawodników w dniach (wzór poniżej). Uzupełnij kolumnę z nagłówkiem Ile dni - wpisz właściwą formułę.
- Zapisz odpowiednią formułę w komórce C2 - skorzystaj z funkcji DZIŚ, która wskazuje bieżącą datę.
=DZIŚ()-B2
- Jeśli zamiast wyniku w postaci liczby wyświetla się komunikat #ARG!, sformatuj kolumnę C - np. wybierz w menu podręcznym Formatuj komórki opcję Liczbowe.
- Aby otrzymać rozwiązanie, skopiuj formułę z komórki C2 do pozostałych komórek.
ĆWICZENIE. Prezentowanie wyników głosowania
Przedstaw w formie graficznej preferencje uczniów dotyczące zwiedzania województwa świętokrzyskiego.
- Przygotuj tabelę (wzór poniżej) i uzupełnij kolumnę z nagłówkiem Procent głosów.
- Sporządź wykres kołowy - zadbaj o jego czytelność.
- Wyznacz w komórce B7 ogólną liczbę oddanych głosów.
=SUMA(B2:B6)
- Zapisz odpowiednią formułę w komórce C2.
=B2/$B$7 * 100%
- Aby otrzymać rozwiązanie punktu 1, skopiuj formułę z komórki C2 do pozostałych komórek.
- Aby otrzymać rozwiązanie punktu 2, zaznacz zakres danych C2:C6, wybierz dwuwymiarowy wykres kołowy i odpowiednio go opisz.
ĆWICZENIE. Prezentowanie trasy przejazdu
Przedstaw w formie graficznej profil topograficzny trasy rowerowej z Michniowa do Wąchocka.
- Przygotuj tabelę na podstawie danych z serwisu www.geocontext.org (wzór poniżej) i wyznacz najwyższy oraz najniższy punkt na trasie, różnicę wysokości między punktem końcowym i punktem startowym, a także średnią wysokość.
- Sporządź diagram - dobierz odpowiedni typ wykresu i zadbaj o jego czytelność.