Temat 10 i 11: Podstawy edycji grafiki rastrowej, praca na warstwach
Cele lekcji:
Uczniowie potrafią:
wymienić cechy charakterystyczne grafiki rastrowej
omówić zastosowania grafiki rastrowej
dobierać narzędzia do obróbki grafiki rastrowej
omówić podstawowe zasady pracy na warstwach
wymienić formaty plików graficznych i ich zastosowanie
wykorzystywać warstwy w grafice rastrowej
Materiały do lekcji:
W grafice rastrowej (bitmapowej) obraz składa się z pojedynczych kolorowych pikseli, które razem tworzą tablicę zwaną bitmapą. Podczas różnych przekształceń, np. zmiany wymiarów, jakość tego obrazu może się znacząco pogorszyć.
Główną cechą obrazów tworzonych w programach PIXLR E i GIMP jest ich wielowarstwowość. Warstwy można porównać do przezroczystych folii, na których można rysować i pisać. Liczba warstw jest dowolna. Warstwy leżą jedna na drugiej, tworząc kompozycję. Każdą warstwę można dalej edytować. Po skończonej pracy można scalić warstwy i zapisać utworzony obraz.
W programie Pixlr E, jest możliwość zapisywania pliku w formacie własnym programu czyli PXZ. Dzięki takiemu zapisowi możemy zapisać plik jako projekt, to znaczy, że taki plik można ponownie edytować w programie Pixlr E.
Program GIMP nadaje obrazom rozszerzenie xcf, aby zapisać pracę w innym formacie w GIMP należy wybrać opcję: plik/ Wyeksportuj.
Ćwiczenia do lekcji:
Wykonaj w programie PIXLR E (https://pixlr.com/pl/e/) lub GIMP ćwiczenia:
Utwórz na białym tle obraz o wymiarach 400×100 zawierający dowolny napis z efektem przesunięcia. (w PIXLR E wykorzystaj narzędzie Tekst, a następnie Warstwa/Powielona warstwa i narzędzie Organizuj)
Utwórz obraz zawierający napis 1920 na tle polskiej flagi. Wykorzystaj efekt przezroczystości. (w PIXLR E po wczytaniu tła wykorzystaj narzędzie Tekst, a następnie w stylu tekstu ustaw parametry konturu i cienia)
Pobierz plik do ćwiczenia, otwórz go w edytorze grafiki warstwowej, przyjrzyj się, jak są zorganizowane warstwy, a następnie wygeneruj mapę:
a)bez rzek;
b)ukazującą tylko większe miasta;
c) ze wszystkimi wodami w kolorze granatowym.
Zapisz każdy plik w formacie PNG.
(w PIXLR E ustaw widoczność odpowiednich warstw, wykorzystaj narzędzie Wypełnij, a następnie Plik/Eksportuj/Szybki eksport zdjęcia jako PNG)
Wytnij fragment z dowolnego zdjęcia i zapisz jako osobny plik na przezroczystym tle. (w PIXLR E wykorzystaj narzędzia: Przytnij, Wycinanie/Maskowanie, Gumka)
Zapisz kolorowy obrazek w odcieniach szarości z jednym kolorowym elementem. (w PIXLR E obrysuj wybrany element narzędziem Lassa, następnie odwróć wybór i zastosuj Poprawka/Auto B&W lub Desaturacja)
Dodaj do fotografii ramkę w kolorze białym z niepełnym kryciem. (w PIXLR E dodaj nową warstwę, ustaw jej krycie, a następnie wytnij prostokątny element)
Pliki do ćwiczeń
Prace zapisz w formacie PXZ lub XCF. Pliki z wykonanymi ćwiczeniami zamieść w katalogu Grafika na e-dysku
Za dwa poprawnie wykonane ćwiczenia można zdobyć plusa. Należy wykonać minimum dwa ćwiczenia.9