AKTUALNOŚCI
.......................................
O SZKOLE
........................................
LICEUM
.........................................
Szkoła patriotyzmu
Dla Niepodległej
........................................
INFORMATYKA
Testy/Sprawdziany
SP 1 - 3
klasa 4
klasa 5
klasa 6
klasa 7
SP z. dodatkowe
LO klasa 1
LO klasa 3
........................................
ARCHIWUM
........................................
KONTAKT
........................................
|
Dużo danych
Temat: Dużo danych- przeglądanie i analizowanie w arkuszu dużych zestawów danych,
- korzystanie z niektórych funkcji statystycznych,
- uczestniczenie w projektach przetwarzania rozproszonego.
FUNKCJE STATYSTYCZNEZa pomocą Excela możesz obliczyć średnią arytmetyczną masy ciała i długości niemowląt. Kliknij przycisk fx i w oknie Wstawianie funkcji wybierz kategorię funkcji Statystyczne, a w niej funkcję ŚREDNIA. Na koniec zaznacz odpowiedni zakres danych. Do przydatnych funkcji statystycznych należą też MIN, MAX i MEDIANA, które służą do znajdowania odpowiednio: najmniejszej, największej i środkowej wartości z danych. Zastosuj je w arkuszu. W przypadku średniej, minimum i maksimum funkcję można również wybrać z listy Σ Autosumowanie. Excel błyskawicznie oblicza wartości i podaje wyniki. KORELACJA I LINIA TRENDUZauważmy, że zazwyczaj przy małej wadze niemowlęcia odpowiada niewielka długość. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawidłowością? Arkusz pozwala to sprawdzić. W tym celu sporządzimy wykres zależności między masą ciała a długością. - Zaznaczamy wszystkie wartości masy ciała i długości, a potem wybieramy opcję wstawiania wykresu XY (Punktowy) i wybieramy punkty danych.
- Wykres przeniesiemy do nowego arkusza, inaczej będzie mało czytelny – klikamy na wykres i z podręcznego menu wybieramy opcję Przenieś wykres….
- Na wykresie powstała chmura punktów. Ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe – wraz z masą ciała rośnie również długość. Nie jest to zależność ścisła, ponieważ punkty nie układają się na jednej linii. Taką „rozmytą” zależność nazywa się korelacją. Na wykresie widać, że masa ciała i długość niemowląt są skorelowane.
- Wykonajmy, aby w arkuszu została wyznaczona linia trendu. Jest to prosta przechodząca najbliżej wszystkich wykreślonych danych, która ilustruje związek między analizowanymi danymi. Klikamy kartę Narzędzia wykresów (wyświetlaną na wstążce podczas pracy nad wykresem) i na karcie Projektowanie wybieramy opcję Dodaj element wykresu → Linia trendu → Liniowa.
Prawo w internecie
Temat: Prawo w internecie- przepisy prawa autorskiego – ochrona twórczości i wizerunku,
- wolne oprogramowanie.
PRAWO AUTORSKIE Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi, że nie wolno korzystać z wytworów innych ludzi bez ich zgody, a w niektórych przypadkach bez uiszczania wynagrodzenia. Prawem autorskim nie są objęte m.in.: - akty prawne,
- urzędowe dokumenty, znaki i symbole,
- proste informacje prasowe (np. prognoza pogody, program radiowy, repertuar kin),
- opublikowane opisy patentowe lub ochronne,
- tematy badawcze,
- metody i zasady działania.
WITRYNY I STRONY WWW Witryna lub pojedyncza strona internetowa podlega ochronie prawa autorskiego, jeśli można o niej powiedzieć, że jest utworem, czyli stanowi efekt pracy twórczej o indywidualnym charakterze, zawiera stworzone specjalnie na potrzeby serwisu elementy graficzne, teksty, fotografie, filmy, muzykę, nietypowy układ menu itp. Warto pamiętać, że prawo autorskie narusza zarówno skopiowanie całej struktury witryny wraz z prezentowanymi materiałami oraz systemem powiązań kolejnych stron, jak i powielenie szaty graficznej lub wybranych elementów czy usunięcie znaku wodnego z udostępnionych bezpłatnie zdjęć i opublikowanie ich na własnej stronie. W przypadku naruszenia praw autorskich do witryny lub strony WWW autor może domagać się m.in. usunięcia ze strony ukradzionych elementów (utworów) lub uiszczenia za nie opłaty. Jeśli chcesz zatem dodać do swojej strony jakieś zabawne GIF-y albo memy, zanim to zrobisz, wyślij e-mail z prośbą o pozwolenie do ich autorów lub właścicieli serwisów, w których zostały zamieszczone. CZTERY RODZAJE WOLNOŚCI PROGRAMU UDOSTĘPNIONEGO NA WOLNEJ LICENCJI - Wolność uruchamiania programu w dowolnym celu.
- Wolność analizowania, jak działa program, i dostosowywania go do swoich potrzeb.
- Wolność rozpowszechniania kopii programu, aby pomóc innym, którzy go potrzebują.
- Wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, by wszyscy mogli z nich korzystać.
INSTALACJA OPROGRAMOWANIA Często instalacja oprogramowania wymaga uprawnień administratora komputera lub sieci. Nie próbuj instalować nowych programów w pracowni szkolnej bez zgody nauczyciela. Instalację na komputerze domowym uzgodnij z rodzicami lub opiekunami. OCHRONA WIZERUNKU I BEZPIECZEŃSTWO W SIECI W rozdziale 10 Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych skupia się m.in. na ochronie wizerunku. Zgodnie z przepisami rozpowszechnianie wizerunku (np. zdjęcia, filmu) wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, chyba że chodzi o wizerunek osoby powszechnie znanej przedstawionej w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, np. politycznych, lub dana osoba stanowi szczegół większej całości, np. publiczności podczas koncertu. POSTĘPOWANIE ŁAMIĄCE PRAWO - Publikowanie zdjęcia przedstawiającego inną osobę bez jej zgody.
- Publikowanie tekstu obrażającego inną osobę.
- Publikowanie adresu lub telefonu innej osoby bez jej zgody.
Pamiętaj, że nawet najlepsze prawo nie wystarczy, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci: - zachowaj dyskrecję – pamiętaj, że informacje, które zamieszczasz w sieci, stają się publiczne i mogą zacząć żyć swoim życiem; zanim coś napiszesz albo dodasz jakieś zdjęcie czy filmik, zastanów się, jak może zareagować na nie twoje otoczenie;
- zachowaj dystans wobec osób poznanych w sieci – nie podawaj obcym swoich danych osobowych (imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu domowego i numeru telefonu), nie wysyłaj obcym swoich zdjęć, pamiętaj, że tak naprawdę nie wiesz, kim jest twój rozmówca;
- zadbaj o bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze – stosuj bezpieczne hasło, używaj programu antywirusowego, ustaw odpowiednie zabezpieczenia w przeglądarce, nie otwieraj i nie przesyłaj dalej wiadomości e-mail czy z komunikatora, jeśli nie znasz jej nadawcy.
- i oczywiście najważniejsze:
- "Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe"
|