AKTUALNOŚCI
.......................................
O SZKOLE
........................................
LICEUM
.........................................
Szkoła patriotyzmu
Dla Niepodległej
........................................
INFORMATYKA
Testy/Sprawdziany
SP 1 - 3
klasa 4
klasa 5
klasa 6
klasa 8
SP z. dodatkowe
LO klasa 1
LO klasa 3
........................................
ARCHIWUM
........................................
KONTAKT
........................................
|
DBI
07.02.2023 Dzień Bezpiecznego Internetu I. Zapoznaj się z kursem e-learningowym "Nie dla hejtu" https://edukacja.fdds.pl/course/index.php?categoryid=13.
II. Odpowiedz na pytania: Co to jest hejt? Dlaczego niektórzy ludzie hejtują w sieci? Co czuje ofiara hejtu? Co czuje hejter gdy musi spojrzeć skrzywdzonej osobie w twarz? Jak powinna zachować się ofiara hejtu? Jak powinien zachować się świadek hejtu? ***Stwórz katalog zasad antyhejtowych (forma - prezentacja, ikonografika, nagranie video czy audio) - termin 28.02
Plakat - tekst i grafika.
Temat: Plakat- tworzenie listy punktowanej i numerowanej w edytorze Word oraz używać czcionki o niestandardowym rozmiarze,
- ilustrowanie tekstu gotową grafiką,
- przekształcanie i modyfikowanie prostych rysunków obiektowych,
- osadzanie w tekście na różne sposoby grafiki obiektowej,
- umieszczanie rysunku jako tła dokumentu tekstowego.
Punkty, numery i znakiWstawianie listy numerowanej lub punktowanej w WORD  lista punktowana  lista numerowana Film na YT: W tekstach umieszczanych na plakacie zachodzi czasem potrzeba użycia znaków (liter, cyfr) o bardzo dużym rozmiarze. Skala wielkości znaków – widoczna na rozwijanej liście w oknie Rozmiar czcionki – kończy się na liczbie 72. W edytorze Word można jednak używać o wiele większych czcionek. 
Zaznacz znak lub fragment tekstu, wpisz w oknie rozmiaru wymaganą przez ciebie wielkość czcionki i zatwierdź wybór klawiszem Enter. Obiekty w edytorze tekstuRysunki można wykonać w programie graficznym i wkleić je do dokumentu z tekstem. Warto jednak skorzystać z możliwości graficznych edytora Word. Do dokumentu tekstowego możesz wstawić gotowy Obraz z pliku, Obraz online, gotowe Kształty, diagramy SmartArt, Wykres lub Zrzut ekranu. Po kliknięciu wstawionego elementu uaktywnia się dodatkowe menu, które pozwala go modyfikować na różne sposoby. Elementy z kategorii Kształty są tzw. obiektami, to znaczy, że nie składają się z pojedynczych punktów (tak jak rysunki tworzone w edytorze grafiki, np. Paint), lecz z obiektów generowanych matematycznie. Ma to swoje plusy i minusy. Rysunki obiektowe można przekształcać bez szkody dla ich wyglądu i jakości (np. powiększać lub rozciągać), jednak technika ich rysowania jest dość skomplikowana – trzeba poświęcić trochę czasu, żeby ją opanować. Ponieważ nie można narysować pojedynczego punktu, na pasku narzędzi nie ma również ołówka (którym np. w Paincie można rysować kropki i składające się z nich krzywe). Są natomiast gotowe obiekty: kształty, linie, strzałki, prostokąty, elipsy, schematy blokowe, dymki. Do zmiany wyglądu wstawionych obiektów (w uaktywnionym menu) służą odpowiednie narzędzia. Za ich pomocą wybiera się kolory obiektów, kolory linii i wypełnień, style linii i strzałek, a także cienie czy efekty trójwymiarowe. Istnieje też możliwość obracania elementu. Obiekty można także nakładać na siebie. To, który z nich jest na wierzchu, zależy albo od kolejności rysowania (późniejsze są wyżej), albo od twojej decyzji.  nakładanie obiektów Jeżeli rysunek składa się z kilku obiektów, warto je na zakończenie zgrupować. Zaznacz wszystkie elementy rysunku (kliknij każdy z nich z wciśniętym klawiszem Shift), i wybierz polecenie Grupuj z menu podręcznego wywołanego na zaznaczonych elementach. Od tego momentu rysunek będzie tworzył jednolitą całość.
W tym samym menu znajdziesz polecenie Rozgrupuj, umożliwiające rozłączenie elementów wcześniej zgrupowanego obiektu (np. po to, aby poprawić niektóre z nich). Bardzo przydatne są operacje dostępne na karcie Formatowanie w grupie Zawijaj tekst | Więcej opcji układu. Dotyczą one m.in. ustawiania obrazka względem tekstu – zawijania tekstu. 
Bardziej szczegółowe ustalenia dotyczące konkretnego układu obrazka i tekstu znajdziesz w opcjach dostępnych po kliknięciu przycisku Położenie na karcie Formatowanie. Ćwiczenie: Wykonaj następujący plakat. 
Tekst z pdf możesz pobrać tutaj
|